Největší aktuální nabídka práce z ČR i zahraničí

Promo akce

Nápověda pro uchazeče o zaměstnání

Jak mohu vložit životopis?

Vložení životopisu je velmi jednoduché. Stačí se pouze zaregistrovat, kliknutím na příslušný odkaz na kterékoliv stránce serveru vpravo nahoře nebo v zápatí. Doporučujeme text životopisu nejprve připravit v textovém editoru a následně text překopírovat do příslušného pole v administraci uchazeče o zaměstnání v systému TIP-PRACE.cz.

Rada: kopírování textu se provádí takto: označte myší příslušný text, který chcete kopírovat, následně klikněte na Ctrl a současně na písmeno "C". Následně uvolněte obě tlačítka, myší klikněte do pole pro vložení životopisu a klikněte na Ctrl a současně na písmeno "V". Kopírovaný text by se měl ihned objevit v novém umístění. Pokud se tak nestalo, došlo k chybě obsluhy počítače.

 

Mohu životopis upravovat?

Ano, životopis můžete kdykoliv aktualizovat nebo i smazat v administraci uchazeče o zaměstnání.

 

Co mám udělat při zprátě přihlašovacích údajů?

Přihlašovacím jménem je Vaše emailová adresa. Pokud znáte přihlašovací jméno (heslo je neplatné např. z důvodu opakovaného chybného zadání), vložte jej do příslušného pole po kliknutí na tento odkaz:

http://tip-prace.cz/adm/pklient.php?heslo=

Přihlašovací údaje obdržíte obratem emailem. Neznáte-li přihlašovací jméno (Vaše emailová adresa), kontaktujte provozovatele přes kontaktní formulář, viz. Kontakty.

Poradna práce

Smí mi zaměstnavatel určovat termín dovolené?

Každý z nás se těší na dovolenou a je pro nás velmi důležité, kdy ji čerpáme. Většinou chceme trávit dovolenou s rodinou, příbuznými a přáteli, kdy nám to nejvíce vyhovuje. Musí zaměstnavatel vyhovět našim požadavkům, anebo může určit dovolenou tak, jak se mu zlíbí?

Může vás zaměstnavatel sledovat v práci kamerou?

Zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu, který spočívá ve zvláštní povaze jeho činnosti, narušovat soukromí zaměstnance, a to ať už se jedná o odposlech, záznam telefonických hovorů zaměstnanců, kontrolu jejich e-mailů či pošty anebo třeba o provoz kamerového systému.

Na druhou stranu má ale zaměstnavatel v případě závažného důvodu právo do soukromí zaměstnance zasáhnout a výše uvedené kontroly zavést. A to za předpokladu, že bude zaměstnance předem informovat o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.

Práce přesčas na zkrácený úvazek

Týdenní pracovní doba je stanovena v délce 40 hodin týdně (pro jednosměnný pracovní režim). Zaměstnanec a zaměstnavatel si však mohou sjednat tzv. kratší pracovní dobu – v takovém případě zaměstnanci přísluší mzda odpovídající sjednané kratší pracovní době.

Prací přesčas se obecně rozumí jakákoli práce zaměstnance konaná na příkaz nebo se souhlasem zaměstnavatele, vykonávaná mimo rámec stanoveného rozvrhu směn a nad zákoníkem práce stanovenou týdenní pracovní dobu.