Aktuálně 51267 nabídek práce!

Novinky z trhu práce a poradna

Jak vyhrát výběrové řízení na pracovní pozici?

Vyhrát výběrové řízení na pracovní pozici vyžaduje důkladnou přípravu, sebedůvěru a efektivní prezentaci svých schopností a dovedností. Zde je několik tipů, které Vám mohou pomoci:

  1. Přečtěte si pozorně inzerát na pracovní pozici a zjistěte, jaké jsou požadavky a očekávání zaměstnavatele. Důkladně si projděte popis pracovní pozice, kvalifikace, které jsou požadovány, a klíčové dovednosti, které jsou vyžadovány. Připravte si odpovídající argumenty a příklady svých dovedností a zkušeností, které odpovídají požadavkům.

Minimální a zaručená mzda 2023

Kategorie prací v jednotlivých skupinách zaručené mzdy:

Skupina 1 (minimální mzda) - Pomocnice v kuchyni, švadlena drobných úprav, uklízečka, doručovatel zásilek, nosič zavazadel 
Skupina 2 - Kopáč, lešenář do 10 m, sanitář, pokojská, trafikant asfaltér 
Skupina 3 - Zedník, klempíř, instalatér, topenář, číšník, barman, holič, kadeřník 
Skupina 4 - Průvodce s tlumočením, kuchař specialista, krejčí v modelové a zakázkové výrobě 

Zaručená mzda v roce 2022 a skupiny

Zaměstnanci v pracovním poměru, jejichž mzda není sjednána kolektivní smlouvou, jsou chráněni před poskytováním příliš nízkých mezd mzdou zaručenou. Vykonávaná práce je odstupňovaná podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti do osmi jednotlivých skupin, přičemž pro každou z nich je stanovena nepodkročitelná (nejnižší) úroveň zaručené mzdy. Pro zaměstnavatele tak není závazná pouze minimální mzda, ale je třeba odměňovat minimálně na úrovni příslušných skupin nejnižší úrovně mzdy zaručené. 

 

Zaručená mzda v roce 2021 a skupiny

Zvýšení zaručené mzdy v roce 2021 znamená nárůst měsíční mzdy pro všechny skupiny prací, např. nárůst na 15 200 Kč pro 1. skupinu nebo na 30 400 Kč pro 8. skupinu prací.

Zaručená mzda představuje nejnižší stanovenou mzdu za práci s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost vykonávané práce, předpokládá se práce na plný úvazek s pracovní dobou 40 hodin týdně.

 

Minimální mzda v roce 2021

Minimální mzda v roce 2020 činila 14 600 Kč. Nařízením vlády č. 487/2020 Sb. se však od 1. ledna 2021 výše minimální mzdy mění, a to konkrétně na 15 200 Kč. Dochází tedy k navýšení o 600 Kč, čímž minimální mzda dosáhne na 42,4 % průměrné mzdy. Pokud jde o minimální hodinovou mzdu, ta pro rok 2021 činí 90,50 Kč.